Co powinieneś wiedzieć o terminie końcowym na złożenie deklaracji podatkowej

W przypadku złożenia zeznania podatkowego w formie papierowej termin składania deklaracji jest do 31 października. Jeśli do tego dnia dokumenty nie znajdą się w HM Revenue & Customs na podatnika zostanie nałożona kara grzywny.

Z ogólnej oceny urzędu jeden na pięciu podatników składa deklaracje w formie papierowej. Istotne jest, aby uświadomić sobie jak ważne jest znaczenie terminu złożenia dokumentów oraz ewentualnych konsekwencji.

Co mnie czeka, jesli przeoczę termin składania deklaracji?

Raport pochodzący z Financial Times donosi, że spora część podatników nadal korzysta z opcji składania deklaracji w formie papierowej. Oznacza to tyle, że musza oni dostarczyć deklarację do urzedu przed 31 października. Jeśli deklaracja dotrze do urzedu po tym terminie, wówczas nałożona zostanie kara w wysokości 100 funtów. Anita Monteith, kierownik wydziału podatkowego ICAEW, główna księgowa zauważa: ?w wyniku nowych zasad wprowadzonych w ubiegłym roku, osoby, które złożą zeznanie podatkowe po ustalonym terminie, będą obciążone karą, nawet jeśli nie będą miały nic do zwrotu. Co wiecej nałożone zostaną odsetki, jeśli grzywna nie zostanie opłacona na czas?

Jeśli obawiasz się, że nie zdążysz przesłać zeznania na czas, zawsze masz możliwość zarejestrowania się na stronie HMRC i wysłać deklaracje drogą online. Andrew Penman, szef londyńskiego PKF radzi: ?Zazwyczaj lepiej nie wysyłać zeznania podatkowego w formie tradycyjnej, jesli sadzisz, ze dokumenty nie zdążą dojść do urzedu. W takiej sytuacji lepiej jest przesłać deklarację online?. Dodaje: ?Nie ulegaj pokusie złożenia dokumentów w formie papierowej. Jesli to zrobisz deklaracja online nie będzie uwzględniania?.

Tak więc, jeśli masz podejrzenia, ze nie zdołasz dostarczyć dokumentów do urzędu na czas, prześlij je droga elektroniczną.

 W jaki sposób przesłać deklarację on- line?

Jeśli składałeś deklaracje podatkowe we wcześniejszych latach powinieneś posiadać numer identyfikacyjny użytkownika HMRC. Jeśli go nie masz, wejdź na stronę HMRC i dokonaj rejestracji.

Rejestracja może trochę trwać, w związku z tym zadbaj o to, aby dokonać jej odpowiednio wcześniej. Ponadto nie zaleca się przesyłania deklaracji ostatniego dnia, gdyż wiele osób robi wówczas to samo. Zachodzi prawdopodobieństwo obciążenia systemu.